Światowa logistyka

Firma brokerska czy firma kurierska?

Firmy kurierskie mogą działać jako bezpośredni partner danego przedsiębiorstwa, zdarza się jednak, że wikłają się w układ, w który zaangażowane są również firmy brokerskie, pełniące rolę tak zwanego wirtualnego operatora. Można zadać sobie pytanie, dlaczego firmy kurierskie decydują się na tego rodzaju układ, skoro zmuszone są podzielić się swoim zyskiem, będąc przy okazji zobowiązanym do wykonania zlecenia.

Odpowiedź jest prosta. Dla firm kurierskich broker jest dostawcą dodatkowych zleceń, których – być może – w normalnym trybie działania by nie uzyskały. Są to klienci niejako rekrutowani przez firmy brokerskie, a wśród nich zdarzają się przede wszystkim pojedynczy klienci indywidualni, którzy rzadko korzystają z bezpośredniego kontaktu z kurierami. Brokerzy stanowią w takim układzie pewnego rodzaju likwidator bariery cenowej, którą napotyka klient indywidualny przy pojedynczej przesyłce, ograniczają także czas i formalności.

   Usługi firm brokerskich przeznaczone są przede wszystkim dla osób prywatnych oraz mniejszych przedsiębiorstw, które nie mogą – lub nie chcą – podpisywać umowy z firmą kurierską ze względu na niewielką ilość paczek bądź nieregularność wysyłek. Zdarza się bowiem, że małe sklepy internetowe czy firmy odnotowują wzrost sprzedaży w okolicach świąt i wówczas zmagają się ze zwiększoną nawet o kilkaset procent liczbą przesyłek. Jest to jednak sytuacja sporadyczna, nie przekładająca się w żaden sposób na tendencję. W takim właśnie momentem idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pośrednictwa firmy brokerskiej.

Rzadko zdarza się, żeby z korzyściami wiązało się wprowadzenie dodatkowego pośrednika. Tak jednak jest w tym właśnie specyficznym przypadku. Firmy brokerskie przede wszystkim proponują klientowi możliwość zapoznania się z różnorodną ofertą w celu wybrania tej najkorzystniejszej. Po drugie, dla brokera atrakcyjnym klientem staje się osoba czy przedsiębiorstwo wysyłające o wiele mniej paczek niż gdyby miało to miejsce przy podpisywaniu umowy bezpośrednio z firmą kurierską. Przy długotrwałej współpracy klient także liczyć może na przywileje wynikające z programu partnerskiego.

Wielu brokerów stałym klientom proponuje możliwość skorzystania z odroczonej płatności, negocjacji ceny czy atrakcyjnych rabatów.

Analitycy rynku pocztowego podkreślają jednak, że decydując się na taką współpracę należy mieć świadomość, iż firma kurierska, angażując się we współpracę z danym przedsiębiorstwem, skupia się na dostarczeniu mu jak największej liczby profitów. W przypadku współpracy z brokerem, beneficjentem musi być, mimo wszystko, firma kurierska. Żaden broker nie jest w stanie zaproponować warunków korzystniejszych w sytuacji, gdy miesięcznie wysyłane są duże ilości paczek. Z usług firmy kurierskiej warto korzystać także wtedy, gdy przesyłki są niestandardowe i wymagają szczególnego opakowania lub szczególnych warunków przewozu.

Zostaw odpowiedź