Spory w systemie logistycznym Polski
Wszystkie procesy które są związane z planowaniem, realizowaniem i kontrolą transportu surowców to ogólnie pojmowana logistyka. Jeśli więc chodzi o sprawny przepływ materiałów, a przy tym obsługę klienta, prognozę popytu, realizację zamówień, zaopatrywanie w części – można to podpiąć właśnie pod system logistyczny. Taka działalność, choć niekoniecznie spopularyzowana, ma ogromne znaczenie dla przebiegu procesów gospodarczych oraz platform, które wykorzystują systemy informatyczne i urządzenia techniczne.
Logistyka dotyczy nas wszystkich
Wszelkie zakłócenia mają więc potężny wpływ na szereg operacji, między innymi regulacje podaży i faktycznego popytu, a to dotyczy już interesu każdego obywatela. Nikt nie chce bowiem, aby w hipermarkecie, lub generalnie na rynku, zabrakło któregoś z ulubionych produktów lub, nie wiadomo co gorsze – znaczącego wzrostu ceny. Obecnie Polska położona jest w bardzo korzystnej lokalizacji geopolitycznej, a przynależność do Unii Europejskiej umożliwia prostą realizację łańcuchów dostaw i wymiany towarowej. Dotyczy to również krajów, które dopiero przygotowują się do wejścia do Unii.
Stosunki Polski z Rosją a logistyka
Niestety, zakres transportu boryka się także z pewnymi kłopotami wynikającymi z różnych czynników. W bieżącym roku polscy przedsiębiorcy borykali się z problemem niestabilności swojego partnera, jakim jest Rosja. Wywołały go zaostrzone zasady wprowadzone przez rosyjskie prawo, zobowiązujące polskich przewoźników do ponoszenia surowych kar finansowych. Dotyczyły one wwiezienia na teren Rosji, bez specjalnego zezwolenia, materiałów wyprodukowanych w Polsce. Ponadto, istniał zakaz transportu towarów polskich, zarówno przez firmy rodzime, jak i rosyjskie. Sytuacja wydawała się absurdalna – pytanie, kto miał być odpowiedzialny za realizacje niezbędnych towarów?
Jeśli zliczyć wszystkie straty okazuje się, że na rynku Rosji pozostawało jedynie piętnaście procent polskich przewoźników, co daje niezadowalającą sumę około pięciuset firm, a brak dostępu dla ponad dwóch tysięcy, nie mówiąc już o poniesionych stratach pieniężnych, które mogły wynieść nawet około czterysta milionów euro rocznie. Po ingerencji polskiego rządu oraz wielu negocjacjach udało się ustalić rozsądniejszą liczbę zezwoleń na wjazd, jednak dotyczy to jedynie bieżącego roku i nie wiadomo, jak sytuacja będzie wyglądała później. Jak widać, losy przedstawicieli logistycznych są mocno zależne od aktualnie prowadzonej polityki państwa. Niestety, przedsiębiorcy rzadko mają wpływ na to, co dzieje się na scenie politycznej, dlatego tak ważne jest, aby przedsiębiorca był wszechstronny w każdej dziedzinie.